Bogatstvo 6. smotre dječjeg kulturnog stvaralaštva u Garešnici

Piše: P-portal.net

SKD Prosvjeta Garešnica najviše pažnje poklanja dječjoj folklornoj skupini, pa je Smotra dječjeg kulturnog stvaralaštva njihova glavna manifestacija koja se 21. juna održala šesti put. Gostovala su kulturno-umjetnička društva: Češka …

SKD Prosvjeta Garešnica najviše pažnje poklanja dječjoj folklornoj skupini, pa je Smotra dječjeg kulturnog stvaralaštva njihova glavna manifestacija koja se 21. juna održala šesti put.

Gostovala su kulturno-umjetnička društva: Češka Obec iz Bjelovara, KUD „Vaso Đurđević“ iz Bršadina, KUD „Palična“ iz Severina, SKD prosvjeta iz Daruvara, KUD „Milan Egić“ iz Brezičana (BiH-RS), Zajednica Mađara iz Grubišnog Polja, KPD Ukrajinaca „Taras Ševčenko“ iz Kaniže, SKD Prosvjeta iz Korenice i Bošnjački KUD „Sevdah“ iz Zagreba, a program je otvorio domaćin, KUD “Moslavina” – folklorna sekcija SKD Prosvjeta pododbor Garešnica s pjesmama i plesovima Moslavine i njihovim prvim nastupom pred garešničkom publikom u ovom sastavu. Smotru su i zatvorili premijerno izvedenim Igrama iz Toplice.

Zajednica Mađara Grubišno Polje osnovana je prije 13 godina sa sjedištem u Grbavcu. Prije dvije godine osnovana je dječja plesna skupina. Njeguju kulturnu baštinu matične zemlje kao i države u kojoj žive. Na Smotri su otplesali Žepkendum.

KUD „Milan Egić“ iz Brezičana predstavio se s Bunjevačkim igrama.

KUD „Palična“ Severin djeluje već 18 godina s ciljem očuvanja tradicije izvornog folklora i pjesama Bilogorskog kraja. Imaju 70 članova u više sekcija : folklorna dječja, odrasli i treća dob, tamburaška, dramska i pjevačka. Pri KUD-u radi i igraonica za djecu predškolske dobi koja je odobrena od nadležnog ministarstva. Prošle godine mlađa dječja skupina proglašena je najboljom u županiji, da bi na državnoj smotri folklora u Kutini osvojila treće mjesto.

Igrama iz Mačve predstavio se daruvarski pododbor SKD „Prosvjete“. Djeluju 19 godina, a 2005. godine s radom počinju danas najaktivnije sekcije društva – folklorna, pjevačka i tamburaška. Dječja folklorna sekcija s 15 aktivnih plesača uvježbala je koreografije Zapadne Slavonije, Centralne Srbije i Mačve.

Spletom bošnjačkih igara, Sarajevska zavrzlama, predstavio se BKUD „Sevdah“ iz Zagreba. Osnovani su 2006. godine i prvo su registrirano bošnjačko kulturno-umjetničko društvo u Zagrebu. Prvi predsjednik društva bio je uvaženi pjesnik Enes Kišević, a potpredsjednik i glavni koreograf dr. Muhidin Alićehajić. Na njihovom repertoaru nalaze se uspješne koreografije kao što su igre iz sjeverne Bosne, istočne Bosne, igre iz okolice Sarajeva i samog Sarajeva, igre iz Sarajevskog polja, gluho Glamočko kolo, bosansko posjelo, rugovska svita i svadbovski običaji Bošnjaka.

Srpsko kulturno društvo „PROSVJETA“ pododbor Korenica osnovano je 1999. godine, s osnovnim zadatkom širenja prostora slobode i stvaralaštva kao jedan od značajnih činilaca, da njeguje i razvija, da čuva i očuva bar dio, kao što su istorija, pismo, jezik, pjesma, nošnja, što su kultura i znanje, što je tradicija, što su srce i duša srpska nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Lika je od vajkada bila nepresušan izvor zdravog života, a samim tim i njezina čeljad kršna, zdravog tijela i duha. Tako je i njihov način života, kroz pjesmu, ples i običaje prožet s veličinom i snagom ličkog čovjeka, a nadasve, vedrinom njegova duha. Lički čovjek je uvijek bio spreman na šalu, ponajprije na svoj račun, a onda i na tuđi, što se vidjelo i na njihovom nastupu – dio običaja kroz „vujaljku“ i tradicionalno „Ličko kolo“.

Ukrajinski KPD „Taras Ševčenko“ osnovan je 2003. godine u Kaniži kod Slavonskog Broda. Preci su im doselili iz zapadnog dijela Ukrajine prije 110 godina. Društvo okuplja više od 60 članova i djeluje u četiri sekcije: dječjoj, velikoj plesnoj sekciji, sekciji vezilja i odrasloj pjevačkoj sekciji. Posebno treba istaknuti da 50 članova društva čine djeca i mladi. Na taj način UKPD uspijeva promicati humane i kulturno-umjetničke vrednote najmlađima i u današnjem svijetu najugroženijima. „Taras Ševčenko“ je mlado društvo iz relativno malog sela, ali iza sebe ima značajne nastupe. Prvi put su gostovali u Garešnici s dva ukrajinska plesa.

Kulturno-umetničko društvo Vaso Đurđević osnovano je 1981. godine. Aktualna generacija mladih folkloraša folklorom se bavi šestu godinu. U Društvu aktivno rade omladinska grupa učenika viših razreda osnovne škole i srednjoškolaca te tek osnovana dječja grupa malih folkloraša od šest do deset godina starosti. Društvo svojim repertoarom njeguje tradiciju srpskog življa na ovim prostorima, a potom i srpsku igračku i pjevačku tradiciju krajeva bivše Jugoslavije. Donijeli su Igre iz Srema, Čuješ, seko, obuci se lepo.

Češka obec Bjelovar osnovana je 1918. godine, a danas broji oko 300 članova. Ima osam aktivnih sekcija: ženski pjevački zbor „Kateřina”, vokalna skupina “Rozmarinke“, 3 folklorne skupine „Srdečko”, dječja muzička sekcija, muzički sastav „Stari prijatelji”, te dramska sekcija „Lucerna“. Intenzivno rade na očuvanju kulture i običaja češke manjine u Republici Hrvatskoj. Uz brojne nastupe u zemlji i inozemstvu, Češka obec organizira i dvije velike manifestacije u Bjelovaru: “Dani češke kulture” i “Večer nacionalnih manjina” na kojima okuplja veliki broj društava, naročito mladih, a sve s istim ciljem: očuvanje češke kulture i kulturne baštine, ali i ostalih kultura i baština. Razveselili su prisutne spletom Čeških igara i plesova.

U sklopu Smotre odžane su i igre za natjecatelje do 10 i do 14 godina. Graničar, nošenje jaja, skakanje u vreći i bacanje obruča.

Pokrovitelji 6. smotre dječjeg kulturnog stvaralaštva bili su Grad Garešnica, BBŽ, VSNM BBŽ, Komunalac d.o.o. Garešnica i SKD Prosvjeta.


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: