Javna rasprava o odlagalištu nuklearnog otpada

Piše: Dijana Savić

Veliku tišinu posljednjih mjeseci vezanu za temu izgradnje Centra za nuklearni otpad na području Dvora, na lokaciji Čerkezovac prekinula je objava javne rasprave, doduše samo na stranicama Fonda za financiranje …

Veliku tišinu posljednjih mjeseci vezanu za temu izgradnje Centra za nuklearni otpad na području Dvora, na lokaciji Čerkezovac prekinula je objava javne rasprave, doduše samo na stranicama Fonda za financiranje razgradnje NE Krško. Kao da je izgradnja Centra za zbrinjavanje nisko i srednje radioaktivnog otpada te iskorištenog nuklearnog goriva pitanje samo Općine Dvor, a ne i ostalih gradova i općina u blizini neposredne lokacije kao i cijelokupne javnosti Republike Hrvatske i susjedne Bosne i Hercegovine koja ovo pitanje smatra međudržavnim problemom.

Kako stoji u navedenoj obavijesti, javna rasprava koja uključuje javni uvid i javna izlaganja održavat će se od 17. 2. do 18. 3. 2016. godine. Javna izlaganja bit će održavana u Zagrebu 23. 2. 2016. na FER-u, Unska 3 (zgrada D u prizemlju) s početkom u 10 sati te u Dvoru 3. i 4. 3. 2016. u kino dvorani, Trg bana Josipa Jelačića 9.

Podsjetimo da su stanovnici Dvora i okoline još 2003. godine rekli da ne žele odlagalište u svojoj neposrednoj blizini, ponovili to 2007. godine i zadnji put u ljeto prošle godine, no kako je definirano Nacionalnim programom provedbe Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada Republike Hrvatske: “Program zbrinjavanja radioaktivnog otpada temelji se na pretpostavci da će središnje skladište radioaktivnog otpada uspostaviti u jednom od postojećih skladišnih objekata”.

Na lokaciji Čerkezovac gdje se nalazi vojno logistički kompleks koji je, kako stoji u istom programu od strane Hrvatske vojske, ocijenjen dugoročno neperspektivnim. U programu također stoji da je okolica lokacije Čerkezovac nepovoljna zbog seizmičkih aktivnosti, a zadnji potres na tom području osjetio se i u Zagrebu. Na tom području se nalazi i određen broj izvora pitke vode koji su od iznimne važnosti. Također stoji i da je područje Dvora često odsječeno u toku poplava i da je okolica samog Čerkezovca zaštićena međunarodnom ekološkom mrežom Natura 2000, koja ima veliko međunarodno značenje za očuvanje biološke raznolikosti.

Postoji još čitav niz podataka koji ne idu u prilog izgradnji takvog Centra na području Dvora, no sudbina Dvora i stanovnika drugih mjesta koja ne žele odlagalište u svojoj blizini po ovom pitanju još je uvijek neizvjesna.


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: