Kako do novca iz EU fondova

Piše: Dragana Zečević / P-portal.net

Inicijativa s ciljem da se žene preduzetnice okupe, umreže i počnu poslovno sarađivati   U Hrvatskoj gospodarskoj komori u Osijeku održan je poslovni doručak žena kluba Sibinjanke, na kojem je …

Inicijativa s ciljem da se žene preduzetnice okupe, umreže i počnu poslovno sarađivati

 

U Hrvatskoj gospodarskoj komori u Osijeku održan je poslovni doručak žena kluba Sibinjanke, na kojem je Bojana Orsić iz Dalja, direktorka Preduzetničko razvojnog centra opštine Erdut (PORC) održala predavanje na temu «Žene i EU projekti».

«Inicijativa je pokrenuta s ciljem da se žene preduzetnice okupe, umreže i počnu poslovno sarađivati, te da osvežimo i unapredimo privrednu scene naše regije Slavonije i Baranje. Sljedeći doručak imamo u Valpovu, a dobili smo upit i iz Vukovara i Đakova, tako da smatram da je ovo za nas veliki plus, da se svaki mesec nekih 15-ak žena umreži i razmeni iskustva, iznese svoje probleme ili projekte na videlo, pa da zajedno o tome porazgovaramo», kaže organizatorka skupa Lara Liović Nadaždi iz Čepina kod Osijeka, inače vlasnica  firme Ladarice d.o.o. koja se bavi komercijalizacijom inovacija.

«Kompletno moje iskustvo u radu na projektima krenulo je od onog trenutka kada se opština Erdut okrenula projektnom finansiranju», ističe Bojana Orsić. To su, objašnjava, u početku bili projekti s nešto nižim iznosima, iz nacionalnih izvora, uglavnom ministarstava. Tokom 2008. i 2009. godine, uz ostalo, radili su na projektnoj edukaciji i stručnom osposobljavanju. Na tom putu nailazili su na susretljivost i pomoć stručnjaka, između ostalih, iz Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje, Centra za preduzetništvo iz Osijeka i osječkog udruženja za kreativni razvoj «Slap». U prvim godinama rada PORC je iznedrio 10-ak manjih projekta, napominje naša sagovornica koja projekte ne deli na male i velike. Nakon tog iskustva, 2009. i 2010. godina opština Erdut se okrenula evropskim fondovima i pisanju projekata prema Evropskoj uniji. Tada je nastao i projekat «Razvoj infrastrukture u privrednoj zoni Bijelo Brdo», a postali su partneri na još nekim projektima, koje je finansirala EU.  

Prvo veće projektno iskustvo stekli su već 2008/2009. godine, kao partner udruženju GORD iz Dalja, na eko projektu koji je finansiran sredstvima iz PHARE programa, pod nazivom «Ko, ako ne ja?» koji se bavio smanjenjem otpada na mestu nastanka. «Projekat privredne zone Bijelo Brdo prvi je veći EU projekat na području opštine Erdut, vredan 606 hiljada evra. Dosad su završeni svi radovi u zoni i ona je u potpunosti rasprodata što znači da ne moramo razmišljati kako da je popunimo. Takođe ne moramo razmišljati da li ćemo i kako raditi na održivosti projekta te kako doći do proizvođača i osoba koje će ponuditi radna mesta u opštini Erdut», podvlači Orsić.  Smatra da je za uspeh u ovom poslu važno javljati se na sve konkurse, što više pisati, učiti od onih koji znaju i ići na sve radionice koje se nude. One su najčešće besplatne i često proizilaze iz nekog projekta koji je prošao na EU konkursu.

«S druge strane ne treba zanemarivati ni naše nacionalne izvore finansiranja i ministarstva. Oni su usklađeni s legislativama EU, odnosno načinom pisanja projekata u EU i treba se javljati. Čak i ako polučite slabiji rezultat, s nešto manje sredstava, čovek se ipak isprofiliše, nauči određene reči, terminologiju koju treba da koristi pri pisanju projekata. Mislim da treba što više pisati i aplicirati i da je to dobar recept», zaključuje Bojana Orsić.


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: