Na Dan planete zemlje – ne otpadu u Dvoru

Piše: Dijana Savić

U Dvoru je (simbolično) na Dan planete Zemlje, 22. travnja održana tematska sjednica Općine Dvor s temom zbrinjavanja radioaktivnog otpada u vojnom skladištu Čerkezovac. Izlaganje je održao ravnatelj Državnog Zavoda …

U Dvoru je (simbolično) na Dan planete Zemlje, 22. travnja održana tematska sjednica Općine Dvor s temom zbrinjavanja radioaktivnog otpada u vojnom skladištu Čerkezovac.

Izlaganje je održao ravnatelj Državnog Zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost Saša Medaković, a pored vijećnika i načelnika općine, među zainteresiranim slušateljima prisustvovali su i zamjenik predstojnika Ureda predsjednika Vlade Dalibor Dvorny, zamjenik gradonačelnika Gline Đuro Stojić, gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Tomislav Paunović, načelnica Opštine Novi Grad u BiH Snježana Rajilić, te predstavnici nevladinih organizacija Klub Žena Dvor iz Dvora, NK PPG Rujevac iz Rujevca te EKS – Ekološka Kulturna Scena iz Hrvatske Kostajnice, kao i brojni građani.

Prisutni, ipak, nisu imali prilike čuti niti jedan studijski argumet koji ide u prilog nastojanjima da Općina Dvor prihvati izgradnju odlagališta radioaktivnog i nuklearnog otpada na svojem području. Nije iznešeno niti jedno preliminarno istraživanje na temelju kojega je Državni Zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost uputio dopis Općini Dvor da sudjeluje u procesu odabira lokacija niti je iznešeno zašto je Općina Dvor jedina općina koja je dobila dopis o istome. Građani su u toku sjednice u nekoliko navrata burno reagirali na izjave gospodina Medakovića, koji je, pored ostalog, istaknuo i da se odlagalište ne može izgraditi bez suglasnosti lokalne zajednice.

Načelnik i vijećnici su u svoje ime i ime građana postavljali pitanja, a gospodin Medaković napustio je sjednicu nakon pauze u čijem se nastavku općinsko vijeće Dvora izjasnilo protiv izgradnje Centra za zbrinjavanje nuklearnog otpada u Dvoru. Borba protiv izgradnje ovog odlagališta se, ipak, i dalje nastavlja. Planira se dalje informiranje građana putem zborova građana, a nakon toga će se povratno obavijestiti Zavod.

 

Ono što začuđuje u ovoj nezavidnoj situaciji jeste stav određenih lokalnih dužnosnika i stanovnika te njihova inercija, očekivanja da drugi riješe problem, ali i strah od osude okoline, kako se čini. Utisak koji se stiče o njihovom stavu kada je u pitanju odlagalište RAO je taj da su suzdržani i da ne žele da preuzimaju nikakvu odgovornost. Osim navednih gostiju predavanja, očekivalo se i prisustvo brojnih drugih uticajnih imena, ali i onih kojih se ova problematika direktno tiče, no oni se nisu odazvali.
Zašto se u općinu u koju nije ulagano zadnjih 20 godina sada tobože želi uložiti putem otpada? Ne, ne želimo otpad u Dvoru, dužni smo našoj djeci ostaviti u nasljeđe čistu i zdravu okolinu, koju trebamo braniti svim pravno raspoloživim sredstvima bez ikakvog straha. U toj okolini naša djeca trebaju nastaviti živjeti ili se vratiti u nju po završetku školovanja i razvijati ovaj ekološki čist kraj kroz razvoj poljoprivrede kao temelja sve privrede. Krivi možemo biti samo ako im to ne sačuvamo.

 

Fotografije: N1, Daniel Pavlić, Milan Borojević

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: