Niška Banja – Uspavana oaza zdravlja

Piše: Vladislav Stojičić

U ovom vremenu kada više ne postoje četiri već sve više primećujemo postojanje samo dva godišnja doba, čini se da samo u nekim još uvek zaštićenim mestima možemo osetiti taj …

Niška banja

U ovom vremenu kada više ne postoje četiri već sve više primećujemo postojanje samo dva godišnja doba, čini se da samo u nekim još uvek zaštićenim mestima možemo osetiti taj nežni prelaz, tu blago-primetnu lepotu toka iz jednog godišnjeg doba u drugo.

Možda je to zato što ako pogledamo geografsku kartu, možemo videti da je Niška banja podjednako udaljena od Egejskog, Jadranskog i Crnog mora, ona se nalazi u samom središtu Balkanskog poluostrva, ali se i prostire na samim obroncima Suve planine, uzdiže se na 250 metara nadmorske visine i okružuje je 70 hektara šume.

Udaljena svega 10 kilometara od Niša, banja je odlično povezana sa ostalim krajevima magistralnim putem, železnicom i aubuskom linijom.

Poznata je po blagotvornim uticajima svoje termalne vode i kao vodeći centar za lečenje kardiovaskularnih i reumatskih bolesti.
Lekoviti učinak banjske vode uočili su još stari Rimljani, što Nišku banju svrstava u najstarije banje u Evropi. Konstantin Veliki, Sulejman Veličanstveni, Karadjordjevići, Obrenovići – samo su neke znamenite ličnosti koje su ovde dolazile na lečenje i odmor. Konstanin Veliki je vodu iz banje sproveo cevima u svoj letnjikovac na pola puta do Niša.

U centru banje je jako prijatno čak i u letnjim mesecima zbog zelenila, brojnih fontana i krivudavih, atraktivnih potoka sa termo-mineralnom vodom sa temperaturom od oko 37 stepeni.

Banju krasi pet izvora, i to: Glavno vrelo, Suva banja, Kolska česma, Banjica i Pasjača kapaciteta 56 litara po sekundi.

Tokom cele godine brojne su manifestacije: Pihtijada, Dani vina i meraka – Sveti Trifun, Veliki Letnji Festival, Veče Banjaca, Dani meda, Bazar zdravlja, Dani jorgovana, Etno Susreti …

Poznata i kao centar sportskog turizma, Niška banja ima terene za veliki i mali fudbal, rukomet i odbojku, hipodrom, teniske terene koji su tokom cele godine na raspolaganju gostima. U blizini banje nalaze se i tereni za bavljenje ekstremnim sportovima: paraglajdingom (turistička atrakcija ovog mesta zbog specifičnog vetra iznad same banje na Koritnjaku), sportskim penjanjem, moto-krosom, kajakom, vožnjom džipovima i brdskim biciklizmom.

U Niškoj Banji smeštaj možete naći u hotelima-stacionarima Instituta (Radon, Terme i Zelengora) kao i u privatnom smeštaju.

Okolina je bogata prirodnim i kulturno istorijskim znamenitostima. Organizovani su izleti koje svakako preporučujemo – do Niša, arheološkog nalazišta Medijane, Sićevačke klisure, Ćele kule i Čegra.

Nažalost, danas se Niška banja nalazi na dnu liste po broju posetilaca u Srbiji. Predsedsednik ove opštine Zoran Vidanović kaže:

„Za razliku od drugih banja u Srbiji koje dobijaju pomoć od države, dakle iz budžeta, Niška banja ne dobija ništa iako ima gotovu strateguju razvoja. Dajemo sve od sebe jer problem je sistemski i samo tako može da se reši u saradnji grada Niša, države i banje. Niška banja nije nikom ništa dužna, napravila je pomake kada je u pitanju turistička ponuda, ukratko – Niška banja nije beznadežan slučaj.“

Danas, kada je sjaj ove banje ostao samo u tragovima, čini nam se da su Olivera Katarina i Usnija Redžepova mnogo više uradile za promociju ove banje od samog grada Niša. Oronulost je ono što opisuje njeno današnje stanje. No, ovo možemo posmatrati samo kao trenutak slabosti, jer potencijal i budućnost koji banja poseduje ne može se dovoditi u pitanje.

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: