Održani Brankovi dani u Vukovaru

Piše: Tijana Šašić

Ovogodišnja 11 kulturno-duhovna manifestacija Brankovi dani u Vukovaru, završena je juče 8. oktobra u rodnoj kući Lavoslava Ružičke u Vukovaru. U četiri programska dana, koliko je trajala manifestacija, vukovarskoj publici …

Ovogodišnja 11 kulturno-duhovna manifestacija Brankovi dani u Vukovaru, završena je juče 8. oktobra u rodnoj kući Lavoslava Ružičke u Vukovaru. U četiri programska dana, koliko je trajala manifestacija, vukovarskoj publici su se predstavila deca iz dečjeg vrtića „Vukovar 2“ iz Vukovara i Borova Naselja, recitatori Strukovne škole Vukovar, Gimnazije Vukovar i Tehničke škole „Nikola Tesla“ iz Borova, kao i članovi pevačke grupe „Koreni“ iz Borova, etno grupe „Đurđevak“ iz Bobote, KUD-a „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Bijelog Brda, škole folklora „Rakovac“ iz Rakovca, VSPD „Javor“ iz Vukovara i Društvo srpsko-grčkog prijateljstva „Irida“ iz Sremske Mitrovice.

Osim završnog dana, svi programski sadržaji održavali su se već tradicionalno pored hrama Prepodobne matere Paraskeve na Dobroj vodi u Vukovaru, mestu koje je za svog života često posećivao srpski pesnik Branko Radičević, kome je i posvećena ova manifestacija. Brankove dane u Vukovaru je još 2007. godine ustanovio i osmislio pokojni starešina hrama protojerej-stavrofor Jovan Radivojević. Od tada pa do danas, svake godine, održava se ova značajna i po mnogo čemu posebna manifestacija, koja iz godine u godinu privlači sve veći broj posetilaca. Mnogi od njih su prepoznali vrednost i važnost očuvanja jedne ovakve manifestacije, pa su pružajući finansijsku podršku doprineli kontinuitetu Brankovih dana.

– Sve što smo planirali za ovogodišnje Brankove dane uspeli smo i realizovati. Zadovoljan sam programskim sadržajima i odazivom ljudi, što je znak da smo na dobrom putu da nastavimo dalje. Trudimo se da svaki put dovedemo nove goste, a ove godine su nam vremenske prilike bile naklonjene, pa smo organizovali i integrisani radni dan za učenike osnovnih škola iz Vukovara i Bijelog Brda. Deca su naša nada za bolju budućnost. Na nama starijima je zadatak da im ukažemo na neke hrišćanske vrednosti, da s njima delimo radost, jer je i naša vera radosna. U budućnosti planiramo izdati i knjigu o Brankovim danima, čiju je građu počeo skupljati pokojni otac Radivojević – rekao je organizator, jerej Vukašin Cvetojević.

I ove godine je za učenike osnovnih i srednjih škola koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, raspisan literarni konkurs „Ružica Radičević“. Na konkurs je pristiglo puno kvalitetnih radova od kojih je devet nagrađeno.

– Žiri je i ovog puta imao težak zadatak. Izabrali smo najbolje literarne sastave i pesme u tri kategorije. Među njima su učenici nižih razreda osnovnih škola, učenici viših razreda i učenici srednjih škola. Svi su oni dobili i zahvalnice za učešće na Brankovim danima kao i mnogobrojni drugi ljudi, dobre volje, koji su pomogli u organizaciji manifestacije. Ovom prilikom želio bih se zahvaliti i svima onima koji su kosili travu oko crkve, pomagali u postavljanju bine, pripremali trpezu za goste jer su i oni jedan važan šaraf u mehanizmu – istakao je Cvetojević.

Završni programski dan Brankovih dana u Vukovaru protekao je u znaku grčke muzike. Izuzetno zapažen nastup imali su članovi hora odraslih, sekcije koja deluje u okviru Društva srpsko-grčkog prijateljstva „Irida“ iz Sremske Mitrovice. Pred vukovarskom publikom nastupali su prvi put.

– Naše udruženje je osnovano pre tri godine. Radimo i razvijamo se vrlo uspešno. Osim što negujemo učenje grčkog jezika imamo i druge sekcije. To su dva hora, dečji i odrasli. Putujemo dosta po Srbiji i zapravo radimo nešto jedinstveno, nešto što ne radi niko u Srbiji. Nastupali smo i u inostranstvu, na Međunarodnom festivalu horske muzike i mjuzikla u Solunu u aprilu ove godine. Izvodimo izvornu, duhovnu i modernu srpsku i grčku muziku, a na svom repertoaru imamo i ruske kompozicije – kazala je predsednica Udruženja srpsko-grčkog prijateljstva „Irida“ iz Sremske Mitrovice, Aleksandra Garunović.

Po profesiji veroučitelj, Garunovićeva je dugi niz godina živela i studirala u Grčkoj, ali i radila kao koordinator u programima sa decom, ratnom siročadi, izbeglicama iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine koji su u Grčku poslani na školovanje. Na poziv episkopa sremskog Vasilija, pre 14 godina počela je da predaje veronauku u školama.

– U to vreme biti žena veroučitelj nije bila česta pojava, ali danas je sve više devojaka koje se školuju za to zanimanje. Crkva je živi organizam, jedno polje rada koje se ne zaustavlja. Dok sam radila sa decom izbeglicama sticala sam rutinu, danas je rad sa decom u horu rudarski posao. To radim iz ljubavi, a kad nešto radite iz ljubavi, mora biti rezultata – istakla je Garunović.

Flavio Lucio Gaio Zingoni – „Učinio sam dobro delo“

Sara Paunović – „Jesen u mom gradu“

Maja Turajlić – „Teci, teci Dunave“

Aleksandra Makević – „Divno je biti dete“

Sara Atlagić – „Pesnikova ljubav“

Nikolina Grudić – „Ljubav“

Stefani Danilovac – „Ponoć“

Saša Tanasić – „Moja otadžbina“

Fotografije: Druga vukovarska parohija


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: