Priznanje Štroku i SNV-u

Piše: P-portal.net

Prigodnom svečanošću u Dugoj Resi, u organizaciji tamošnjeg Udruženja antifašističkih boraca i antifašista, zaslužnima za obnovu partizanskog spomenika u Perjasici uručene su povelje i priznanja SABA RH. Priznanja je uručio …

Prigodnom svečanošću u Dugoj Resi, u organizaciji tamošnjeg Udruženja antifašističkih boraca i antifašista, zaslužnima za obnovu partizanskog spomenika u Perjasici uručene su povelje i priznanja SABA RH. Priznanja je uručio Franjo Habulin, predsjednik SABA RH.

Povelje i priznanja za sudjelovanje u obnovi spomenika u Perjasici uručene su Goranu Štroku, poznatom poduzetniku čiji je otac Izidor, španski borac, narodni heroj, general i nosilac Partizanske spomenice1941., bio prvi politički komesar Trećeg kordunaškog -Perjasičkog partizanskog odreda. Povelju je dobilo i Srpsko narodno vijeće koje je sudjelovalo u obnovi spomenika, a primio ga je zamjenik predsejdnika Saša Milošević. Povelju su dobili i Dražen Peraković načelnik općine Barilović koja je također sudjelovalo u obnovi spomenika te Rade Kosanović, potpredsjednik SNV-a. Svečanosti je prisustvovao i dugoreški gradonačelnik Ivan Baršić s kojim tamošnji antifašisti imaju izuzetno dobru saradnju kada je u pitanju financiranje Udruženja kao i obilježavanje značajnih datuma iz NOB-a, kako je to rekao predsjednik dugoreških antifašista Ratomir Bošnjak. Predlagač dodjele priznanja je počasni predsjednik dugoreških antifašista Zvonko Matičić.

– Antifašizam nije ni cilj ni svrha sam sebi, on je uvijek bio i danas jeste reakcija na fašizam, koji je vojno pobijeđen 1945. godine, ali ta ideologija nikada nije izumrla. Negdje je čučala i sakrivala se, a u jednom momentu u posljednjih 25 godina je naišla na plodno tlo i ponovo uskrsnula. Moramo sačuvati istinu o NOB-u kako bi sačuvali vrijednosti i tekovine te borbe. Mladi ljudi danas ne uče povijest NOB-a i poslijeratne izgradnje naše zemlje, a mi im moramo tu istinu prenositi i istrgnuti ih iz zagrljaja te mračne ideologije, kazao je Franjo Habulin.

– Moja emotivna veza sa ovim krajem je velika. Ja sam s puno žara i osobnog naboja ušao u obnovu spomenika i to mi je strašno drago. Svjestan sam antifašizma i treba ga njegovati te prenositi na mlađe generacije. Ja sam 37 godina u Engleskoj i kada kažem da mi je otac bio španski borac i partizan u Jugoslaviji, Englezi mi se naklone i to izuzetno cijene. Obećao sam pomoć ovom kraju jer sam vidio da je strašno ranjen događajima od prije dvadeset i više godina te da ljudima trebaju moralna i financijska pomoć. Godinu i više dana sam zdušno radio da napravim bar malo postrojenje za proizvodnju peleta: tridesetak sam puta dolazio ovdje, bio kod predsjednika i raznih ministara ali još nismo došli do rezultata. Ipak vjerujem da ćemo nešto od toga uspjeti napraviti, rekao je Goran Štrok.

U Dugoj Resi, rekao je gradonačelnik Ivan Baršić, niti jedan antifašistički spomenik nije stradao od ljudske ruke. Nagodinu će Dugorešani obnoviti centralni antifašistički spomenik u mjestu, a obnova bi koštala 700-800 hiljada kuna. Radi se i o spomeniku crnogorskim partizanima koji su 6. maja 1945. oslobodili Dugu Resu.

– Ako se čovjek počne sramiti svoje povijesti onda nema ni budućnosti, a Hrvatska se u tom smislu nema čega sramiti. U Ustavu piše kako je ova današnja država nastala i na kojim temeljima. Međutim, mnogi tu stranicu Ustava preskaču, ali nas ima dosta koji to poštujemo, i sa strane prava i sa strane srca, kazao je Baršić.

 

Izvor: Novosti, autor: Milan Cimeša

 

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: