Regulisanje prebivališta prema novom Zakonu o prebivalištu

Piše: P-portal.net

U Hrvatskoj je 29.12.2012. stupio na snagu novi Zakon o prebivalištu. Navedenim zakonom predviđena je procedura brisanja iz evidencije prebivališta po službenoj dužnosti onih osoba za koje se terenskom proverom …

U Hrvatskoj je 29.12.2012. stupio na snagu novi Zakon o prebivalištu. Navedenim zakonom predviđena je procedura brisanja iz evidencije prebivališta po službenoj dužnosti onih osoba za koje se terenskom proverom utvrdi da stvarno ne žive na prijavljenoj adresi.

Iz ovakve procedure izuzete su izbeglice koje su u programu obnove ili stambenog zbrinjavanja, a nekretnina im još nije obnovljena, vraćena ili nisu na drugi način stambeno zbrinuti u R. Hrvatskoj. Te osobe neće biti do 29.12.2014. podvrgnute policijskoj proveri.

Međutim, obaveza je za sve one koji ne žive na teritoriji Hrvatske, odnosno još su u izbeglištvu, da se do 29.12.2014. (prethodni rok je bio do 29.12.2013.) jave u nadležnu policijsku upravu na čijem području imaju prijavljeno prebivalište i da obaveste policiju o svom boravku van Hrvatske. To mogu učiniti neposredno u policiji ili putem nadležne diplomatske misije – konzularnog predstavništva Republike Hrvatske.

Prema Zakonu, svi oni koji borave u Hrvatskoj duže od tri meseca godišnje, tumači se da žive u Hrvatskoj.

Za osobe koje se ne jave policiji do 29.12.2014. (u mestu prebivališta u Republici Hrvatskoj) ili to ne urade u konzulatu Republike Hrvatske (Beogradu, Subotici, Banja Luci) postojaće opasnost da policija na terenu utvrdi da stvarno ne žive na tim adresama i da pokrene postupak odjave njihovog prebivališta po službenoj dužnosti iz zbirke podataka o prebivalištu i boravištu.

Osobe koje su obuhvaćene programom obnove ili stambenog zbrinjavanja, a nekretnina im još nije obnovljena, vraćena ili ni na koji način nisu stambeno zbrinute u Hrvatskoj, zbog čega se nalaze u inostranstvu, dužne su takođe najkasnije do 29. decembra 2014. da o svom boravku u inostranstvu obaveste policijsku upravu ili stanicu na čijem području imaju prijavljeno prebivalište ili diplomatsko-konzularno predstavništvo Hrvatske u zemlji u kojoj privremeno borave. Ukoliko to ne učine i za njih će se po službenoj dužnosti pokrenuti postupci odjave prebivališta.

Punomoćja moraju biti overena u sudovima u Srbiji.

 

Izvor: KIRS

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: