Škola koja neguje preduzetnički duh

Piše: Dragana Zečević / P-portal.net

Projekat Srednje škole Dalj “Mladi za mlade, EU za sve” nacionalni je dobitnik ovogodišnje nagrade “Karlo Veliki”. Ovu prestižnu nagradu dodeljuje Evropski parlament za podsticanje i provođenje projekata koji neguju …

Projekat Srednje škole Dalj “Mladi za mlade, EU za sve” nacionalni je dobitnik ovogodišnje nagrade “Karlo Veliki”. Ovu prestižnu nagradu dodeljuje Evropski parlament za podsticanje i provođenje projekata koji neguju vrednosti Evropske unije.

Nagradu “International Charlemagne Prize” ove godine uručio je predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc. Na glavnoj svečanosti u nemačkom gradu Ahenu ovu obrazovnu ustanovu predstavljali su učenik Dragan Mrkšić i profesor Zoran Kojčić.

– U Ahenu smo učestvovali na svečanoj dodeli nagrade za mlade “European Charlemagne Youth Prize” za koju smo se i takmičili, zajedno s još 27 organizacija iz 27 država članica EU-a. Atmosfera u Ahenu bila je daleko od takmičarske. Svi nacionalni dobitnici izvrsno su se slagali i brzo međusobno sprijateljili, tako da smo iz tog iskustva stekli nova poznanstva, ali i nove ideje o budućim projektima i zajedničkoj saradnji – priča profesor Zoran Kojčić, koji u Srednjoj školi Dalj predaje hrvatski jezik i etnologiju.

– Osim toga, učestvovali smo i na forumima, gde smo imali priliku sresti poznate političke figure poput Haviera Solane, Hermana van Rompuja, Peta Koksa, a kasnije smo imali priliku videti i hrvatskog premijera Zorana Milanovića, premijere Poljske i Ukrajine, španskog i jordanskog kralja te specijalnog gosta, predsednika Francuske Fransoaa Olanda, s kojim smo se čak imali priliku i slikati i koji je bio jako ljubazan prema nama. Iskustvo koje nosimo iz Ahena sadrži osećaj pripadnosti Evropi, osećaj jednakosti s drugim nacijama EU-a i veru da u budućnosti želimo još više raditi na tome da budemo deo sličnih priča. To je i bio cilj našeg projekta, koji je osvojio nacionalnu nagradu. U okviru projekta povezali smo škole iz Srbije, Rumunije i Mađarske u jednu priču zajedništva i razmene iskustava, koja je urodila plodom. Time smo pokazali našim učenicima da aktivnim angažmanom i težnjama ka pozitivnim promenama zaista možemo postići velike stvari – ističe profesor Kojčić.

– Ovom nagradom vrednuju se projekti koji podstiču razvoj evropske svesti među mladima i uključivanje mladih u evropske integracije. Kao bazu za prijavu na ovaj konkurs uzeli smo naš veliki projekat koji smo proveli prošle godine. Projekat pod nazivom “Mladi za mlade, EU za sve” proveli smo u saradnji s tri partnerske škole: Poljoprivrednom školom Šumatovac iz Aleksinca u Srbiji, Srpskom teoretskom gimnazijom “Dositej Obradović” iz Temišvara u Rumuniji i Srpskom gimnazijom “Nikola Tesla” iz Budimpešte u Mađarskoj – pojašnjava profesorica Nataša Seršić, koja je zajedno s profesoricom Ivanom Bertić Bulić bila voditeljica ovog projekta.

Učenicima i profesorima Srednje škole Dalj na ovom prestižnom priznanju čestitao je ministar obrazovanja Vedran Mornar.

“Veseli me da ste učestvovali u tom hvalevrednom projektu i da je Evropska komisija prepoznala značaj i kvalitet projekta “Mladi za mlade, EU za sve”, koji ste proveli u saradnji s partnerskim školama iz Mađarske, Rumunije i Srbije. Ovom nagradom Srednjoj školi Dalj odano je priznanje za projekte kojima promiče međusobno razumevanje u Evropi i međunarodnoj zajednici te stvaranje zajedničkog osećaja evropskog identiteta i integracija, kao i za praktične primere suživota Evropljana u sklopu jedinstvene zajednice. U ime Ministarstva nauke, obrazovanja i sporta i svoje lično ime od srca čestitam svim učenicima i zaposlenicima škole na tom iznimnom uspehu”, navodi se u čestitki ministra Mornara.

U Srednjoj školi Dalj ponosni su na još jedan međunarodni projekat “Fud on kanvas”, na temu hrane na platnu, odnosno kreativnog prikazivanja kulinarstva kroz istoriju umetnosti u okviru programa “Erazmus plus” koji provode s partnerima iz sedam zemalja. Svaki partner dobio je zadatak da istraži kako su slikari određenog umetničkog pravca prikazivali hranu. Srednja škola Dalj dobila je zadatak da prouči pop-art, umetnički pravac u savremenoj umetnosti koji je nastao 1960-ih godina.

– Dobili smo zadatak da jela koja smo videli na platnu i skuvamo, tako da u našoj školi nikada nije dosadno. Posećivali smo i muzeje u Vukovaru i Osijeku, proučavali slike i ono što smo videli stavili smo u lonac – priča profesorica Seršić.

U ovoj školi danas se obrazuje 80 učenika za zanimanja iz područja ekonomije i poljoprivrede. Pored nastave na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu, obrazovanje učenika za srpsku i druge manjine provodi se po modelu A, s celokupnom nastavom na manjinskom jeziku i pismu, uz obavezno učenje hrvatskog jezika i po modelu C, na hrvatskom nastavnom jeziku, po kojem učenici, pripadnici nacionalnih manjina, kroz dodatnu satnicu neguju svoj maternji jezik i kulturu. Srednja škola Dalj jedna je od malobrojnih škola koja ima svoju učeničku zadrugu.

– U našoj školi od 2007. deluje učenička zadruga Dalya, koja je dobila ime po drevnom nazivu Dalja. Naša učenička zadruga proizvodi sve što se može zamisliti od jagoda. Imamo veliki plastenik u kojem naši učenici uzgajaju jagode. U učeničkoj zadruzi postoji devet sekcija. Svaka sekcija ima svog direktora-učenika, a svaki od njih svog mentora-profesora. Pored sticanja praktičnih znanja, učenici imaju priliku i za zaradu. Učenike koji odrade određen fond sati tokom meseca nagrađujemo platom. U Hrvatskoj ima preko 350 učeničkih zadruga, a mi smo četiri puta bili na državnom prvenstvu i dobijali pohvale i nagrade za naše proizvode, od kojih bi istakla vino od jagode – dodaje Nataša Seršić.

– Negujemo preduzetnički duh jer smatramo da se učenik ne rađa kao preduzetnik, već to može samo postati. U ekonomskom usmerenju dosta se toga radi na temu preduzetništva, marketinga i računovodstva, dok su učenici u poljoprivrednim zanimanjima zakinuti za te predmete i veštine. Kroz učeničku zadrugu, predavanja i radionice pokušavamo kod učenika potaknuti preduzetničku inicijativu – zaključuje profesorica Seršić.

 

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: