Ukradeno zvono s pravoslavne crkve u Slatinskom Drenovcu

Piše: Jelena Vučković / P-portal.net

Nepoznati počinitelji s crkve u Slatinskom Drenovcu ukrali su manje zvono promjera 60 centimetara, teško oko 120 kilograma, lijevano od mjedene legure. – Zvono je teško 120 kila, a zvonik …

Nepoznati počinitelji s crkve u Slatinskom Drenovcu ukrali su manje zvono promjera 60 centimetara, teško oko 120 kilograma, lijevano od mjedene legure.
– Zvono je teško 120 kila, a zvonik je sav truo, hvala Bogu da nije došlo do urušavanja i da nije nitko poginuo. Opraštam počinitelju, volio bih samo da nam vrati zvono koje ima veliku kulturnu i sakralnu vrijednost pa ne bi trebalo završiti u starom željezu – kazao je protojerej – stavrofor Jovan Šaulić, paroh Medinački.

Ova crkva i manastir imaju bogatu prošlost. Samo selo se spominje već davne 1292. godine. Rezolucijom Bečkog dvora manastir se ukida 6. 3. 1775. godine te je drenovačka manastirska crkva pretvorena u parohijsku, a keltska zdanja u parohijski dom.
Nekada samo Drenovac, u popisu 1698. godine upisan je kao graničarsko naselje (est gente militari) sa četiri doma pravoslavne vjere. Srđa Vukičević, Đuro Marinković, Radosav Prodanović i Krstivoj Bošnjak čuvali su stražu na rijeci Ilovi, koja je bila tursko-austrijska granica.

U selu su orahovački kaluđeri 1719. na ruševinama stare crkve podigli novu crkvu sv. Georgija i uz nju manastir. U toj manastirskoj crkvi je 1758. godine Vasilije Romanovič izradio ikonostas koji spada u red najboljih dostignuća pravoslavne ikonografije u Hrvatskoj i Slavoniji. I danas se s ulaza mogu vidjeti prozori od ćelija u kojima su nekada spavali monasi. Kraj crkve se također nalaze i katakombe u kojima su kosti monaha.

Polovinom 18. vijeka Drenovac je već imao 25 srpskih kuća, a 1991. u selu je oko 300 mještana, većinskog srpskog stanovištva.

Preživjela tri rata, ali ne i lopove

Crkva je posjedovala 3 zvona. Srednje i veliko su lijevana u Mariboru, a malo ukradeno zvono je vjerojatno bilo i najvrijednije, jer je 1765. godine lijevano u Gracu. Ova tri zvona slovila su kao najbolja, jer su zajedno tvorila h-mol harmoniju. Da je povijest zvona duga govori i zapis kako su preživjela oba svjetska rata zakopana u sjeniku. Crkva je 1942. rušena po nalogu ustaša, a Romanovičev ikonostas pred crkvom iscijepan i spaljen. Treći put ih je spasio Hrvat J. P. 1991. godine.

Zvona se nalaze na oko 15 metara visokom, oronulom crkvenom tornju. Lopovi su se popeli po starim dotrajalim ljestvama, odsjekli konop s velikog zvona koje je jedino zvonilo i vjerojatno pomoću tog konopa spustili zvono.

Važno je istaknuti kako je crkva u Slatinskom Drenovcu zaštićeni spomenik kulture Republike Hrvatske.

 

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: