Vetar u leđa malom preduzetniku

Piše: Dragana Zečević / P-portal.net

Ministarstvo preduzetništva i obrta predstavilo je početkom meseca 28 projekata malih i srednjih preduzetnika koji su sufinansirani bespovratnim sredstvima Evropskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrednost tih projekata je 641,5 …

Ministarstvo preduzetništva i obrta predstavilo je početkom meseca 28 projekata malih i srednjih preduzetnika koji su sufinansirani bespovratnim sredstvima Evropskog fonda za regionalni razvoj.

Ukupna vrednost tih projekata je 641,5 miliona kuna, a vrednost odobrenih potpora je 249,4 miliona kuna. Ugovori s korisnicima sredstava biće potpisani do kraja ovog meseca, a svi projekti moraju završiti do 31. jula 2016. godine. Bespovratna sredstva mogu se koristiti za poboljšanje konkurentnosti malog i srednjeg preduzetništva, za poboljšanje tehnološke strukture preduzeća, za konkurentnost u turizmu ulaganjem u izgradnju, preuređenje i poboljšanje kvalitete smeštaja malih i srednjih hotela, uključujući prateće sadržaje koji služe jačanju turističke ponude i produženju sezone.
Među 19 odabranih projekata kojima će se dodeliti potpore s ciljem jačanja konkurentnosti malog i srednjeg preduzetništva našla se i investicija vukovarske firme Smiljanić d.o.o, teška oko 13,7 miliona kuna, a odobreno im je 7,5 miliona kuna bespovratnih sredstava. Ta firma, čija je osnovna delatnost transport robe i trgovina, otprilike u ovo vreme iduće godine pokrenuće proizvodnju drvenih gajbica za voće i povrće za domaće tržište i delova ambalaže, odnosno poluproizvoda koje će plasirati na tržište Evropske unije, saznajemo od vlasnika firme Mirka Smiljanića.
– U maju prošle godine Ministarstvo preduzetništva i obrta objavilo je prednatječaj iz kojeg je i nastao ovaj projekat. Imali smo vlastiti prostor i ideju za biznis. Pošto na našem području postoje velike plantaže topole kao osnovne sirovine za ovu proizvodnju i tržište koje je gladno takvog proizvoda, odlučili smo se za ovaj projekat. To je bila osnovna ideja koju smo uz pomoć konsultanata dalje razvijali. S tom idejom i studijom izvodivosti aplicirali smo na prednatječaj. Dobili smo pomoć u vrednosti od 135 hiljada kuna, ali ne u novcu, već u pomoći konsultanata koje nam je Ministarstvo preduzetništva i obrta dodelilo. Uz pomoć tih konsultanata i onih koje smo sami angažovali, izradili smo konačnu studiju izvodivosti i ishodovali sve papire koji su nam bili potrebni kako bismo se javili na poziv za dostavu projektnih prijava, objavljen krajem prošle godine – prisjeća se Smiljanić.
Poziv za dostavu projektnih prijava “Povećanje gospodarske aktivnosti i konkurentnosti malih i srednjih preduzeća iz Operativnog programa Regionalna konkurentnost 2007-2013” objavljen je 23. decembra 2013., a rok za podnošenje prijava bio je 24. februar ove godine. Nakon završenog vrednovanja 130 zaprimljenih projektnih prijava, Ministarstvo preduzetništva i obrta odabralo je 28 projekata kojima će dodeliti potpore.
– Pre toga na javnoj smo dražbi kupili prostor nekadašnjeg Berga, odnosno vukovarskog Građevinara, u kojem se gotovo odmah može početi s radom. Treba samo izvršiti adaptaciju i prilagoditi ga novoj proizvodnji, s obzirom na to da je ranije služio za proizvodnju betonskog crepa. Treba ga prilagoditi za proizvodnju drvene ambalaže i nabaviti mašine. Oko 80 odsto investicije su oprema, mašine, specijalni kamion za prevoz trupaca i obuka radnika – napominje ovaj Vukovarac i dodaje da je stvarna vrednost projekta blizu 20 miliona kuna.
– Prema pravilima EU fondova, sve što smo uložili pre natječaja i potpisivanja ugovora ne računa se, dakle zgrada i objekti i sve u šta smo dotad investirali, a sami objekti vrede negde oko šest miliona kuna. Vrednost investicije je blizu 20 miliona kuna, ali troškovi koji su priznati iznose tih 13,7 miliona. Bez potpore ne bismo se usudili ući u ovaj projekat. Ova pomoć je vetar u leđa nama privrednicima – kaže Smiljanić i dodaje da je sama priprema projekta veoma skupa.
Iako je reč o milion evra bespovratnih sredstava, Smiljanić ističe kako se novac ne dobija na ruke, već se odobrena sredstva realiziraju putem javne nabavke; svaka potrošena kuna mora biti evidentirana, što će na kraju utvrditi revizija.
– U suprotnom, morate vratiti sav novac. Ovo nije dečja igra. U drugoj polovini avgusta biće objavljeni natječaji javne nabavke koji su već pripremljeni, a u ovo doba iduće godine planiramo krenuti s proizvodnjom. Nazivni kapacitet postrojenja je negde oko 20 hiljada gajbica za jednu smenu, a ako bude sreće i veće potražnje, biće još jedna smena, pa ćemo uduplati proizvodne kapacitete. Za gotov proizvod tržište je naša sredina. Svedočimo porastu voćarske proizvodnje i podizanju velikih plastenika, recimo u Belju i velikih hladnjača u našoj okolini. Gajba je specifična jer podnosi transport do nekih 150 kilometara. Sve preko toga se ne isplati jer je kabasta, ali planiramo izrađivati i poluproizvod. To su elementi za gajbe koje planiramo izvoziti na tržište EU-a (Italija, Francuska, Španija, Austrija). Van sezone proizvodićemo upravo te elemente. Za početak ćemo iskoristiti postojeće kadrove i ići na postepeno zapošljavanje. Za ovu proizvodnju potrebno je oko 20 radnika – pojašnjava Smiljanić.
– U poslednje vreme naša firma ostvaruje manje prihode od planiranih i to je jedan od razloga zbog kojeg smo tražili delatnost koja bi bila manje podložna uticajima lokalnog tržišta i politike. Ova investicija je naš novi izazov, pokretač i šansa za zapošljavanje, kako mladih ljudi, tako i moje dece koja će danas-sutra stasati za posao. Pored obrazovanja, moramo im obezbediti i mogućnost za nekakav posao. Sada je šansa. Savet svima koji planiraju aplicirati na EU fondove je da to urade što pre, ali pre toga moraju imati dobru ideju i početni kapital. Ako sve budu finansirali iz kredita, biće im jako teško – ističe naš sagovornik.
– Poslujemo dosta dugo i dosad nismo bili u gubicima, niti smo bili u blokadi. Prema dobavljačima izmirujemo obaveze tačno u dan. Onog trenutka kada naše poslovanje krene s minusom, zatvaram firmu. Iz vlastitog kapitala, stečenog dosadašnjim radom, investirali smo u prvu fazu ovog projekta, ali za nastavak realizacije moraću podići kredit, jer je potpora EU fondova otprilike 50 odsto ukupne vrednosti projekta – zaključuje Smiljanić.


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: